logo l

Synagoga odzyskana wirtualnie - Krzysztofa Kwiatkowskiego wizualizacje poznańskiej synagogi

Chaim/Życie

W 2007 roku Krzysztof Kwiatkowski bierze udział w pracach zespołu architektów, którzy przygotowują dla gminy żydowskiej w Poznaniu studium programowo-przestrzenne planowanego w budynku dawnej świątyni ośrodka o nazwie Synagoga Nowa - Centrum Judaizmu i Dialogu. Krzysztof Kwiatkowski tworzy wizualizacje projektu. W swoim tekście „Nowa Synagoga w Poznaniu. Wizualna rekonstrukcja” tak opisywał te prace:


 „Miałem okazję współpracować z zespołem kierowanym przez architekta Stefana Bajera przy tworzeniu koncepcji rewitalizacji historycznego budynku synagogi pt. Nowa Synagoga – Centrum Judaizmu i Dialogu. W trakcie tworzenia założeń architektonicznych przyszłego centrum i określania rozmieszczenia poszczególnych funkcji stopniowo zacząłem sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma sposobu na odtworzenie Nowej Synagogi w stanie z okresu jej świetności. To, co ma szansę powstać, będzie połączeniem elementów wynikających z nowej funkcji i inspiracji dawnym wyglądem synagogi. Osoby, które będą miały okazję zobaczyć obiekt rewitalizowany, będą miały do czynienia z reinterpretacją, a nie rekonstrukcją.

rewitalizacja 2007 E 4
Wizualizacje: Krzysztof Kwiatkowski

Jedynym realnym sposobem pokazania synagogi i przywrócenia jej świadomości społecznej jest jej wirtualne odtworzenie. Pamiętając książkę profesora Manfreda Kobba, zawierającą wirtualne rekonstrukcje synagog niemieckich zniszczonych podczas nocy kryształowej, wiedziałem, że jest to wprawdzie niezwykle pracochłonne, ale jednak możliwe. Dysponowałem odpowiednimi narzędziami, przy pomocy których byłem w stanie stworzyć trójwymiarową dokumentację tego obiektu, a mimo to w takiej pracy występuje bardzo duża ilość niestandardowych problemów”.

Pokazujemy zarówno wizualizacje ukazujące przekrojowe modele synagogi z jej nowymi funkcjami jako ośrodka kulturowego i społecznego, jak i wizualizacje odtwarzające jej wnętrze (wizualizacje 3D powstały już po zakończeniu prac projektowych).

Wydruk Poznań 07 k1

Autorami tego projektu byli Krzysztof Kwiatkowski, Stefan Bajer, Mikołaj Bajer, koordynował go Artur Fojud.

Dziękuję Krzysztofowi Kwiatkowskiemu za udostępnienie portalowi Chaim/Życie wizualizacji i informacji o projekcie.

Fotografie: Wizualizacje rewitalizacji synagogi oraz jej wirtualne odtworzenia. Wizualizacje: Krzysztof Kwiatkowski

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.