logo l

Koźminek odsłania lapidarium żydowskie!

Chaim/Życie

W najbliższy wtorek 29 września 2020 roku Koźminek koło Kalisza upamiętnia żydowską społeczność swojego miasta. O godz. 16 przy ul. Akacjowej (przy drodze na Pośrednik) zostanie tam odsłonięte lapidarium macew z miejscowego cmentarza żydowskiego - projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Spotkajmy Się. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i Wielkopolski, dla których ważna jest wielokulturowość regionu i upamiętnienie jego ważnej, żydowskiej części. 


DSC08160

Tablice upamiętniające żydowską społeczność Koźminka nawiązują do Tablic Mojżeszowych z Dekalogiem. W lapidarium wpisane jest więcej symboliki biblijnej

DSC08167

Fragmenty macew wydobyte z jednego z chodników umieszczone w jednym z ramion lapidarium

Kirkut, czyli żydowski cmentarz, istniał w Koźminku już w XVII wieku, położony był przy drodze do Osuchowa (dziś ul. M. Konopnickiej). Został zniszczony podczas II wojny światowej - Niemcy użyli macewy jako materiał budowalny, a ziemia z kośćmi pochowanych tu osób była także wykorzystywana do tworzenia nasypów przy remontowanych czy budowanych w okolicy dróg. Sam teren cmentarza przekształcili w wojskowy plac ćwiczeń, przy którym postawili baraki. Obecnie na terenie dawnego cmentarz znajdują się zabudowania Gminnej Spółdzielni.

Plakat 2020

Fragmenty macew pochodzące z cmentarza odkryto niespodziewanie w 2004 roku podczas prac budowalnych w okolicy ówczesnego gimnazjum przy ul. Szkolnej. Niemcy wyłożyli nimi nawierzchnię chodnika. „Stowarzyszenie Spotkamy się realizując projekt budowy lapidarium i umieszczając odkryte macewy na terenie najbliższym dawnemu cmentarzowi żydowskiemu, pragnie zachować pamięć o społeczności żydowskiej Koźminka (dawnych sąsiadach) oraz przywrócić godność temu miejscu” - czytamy w materiałach zapowiadających wtorkową uroczystość odsłonięcia tego miejsca.

Projekt lapidarium nawiązuje do Gwiazdy Dawida. Fragmenty macew umieszczono w jej ramionach. W centralnym miejscu placu, na którym powstało lapidarium, postawiono dwie tablice nawiązujące do Tablic Mojżeszowych z prawami Dekalogu.

Budowa lapidarium została zrealizowana za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD7 - Kraina Nocy i Dni, w ramach projektu grantowego pn. „Razem można więcej”, i współfinasowana ze środków Unii Europejskiej.

O uroczystości oraz samym lapidarium napiszemy wkrótce więcej na portalu.  

Dziękuję Donacie Paruszewskiej i Justynie Miklas ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Spotkajmy Się za wiadomość o uroczystości oraz nadesłanie materiałów informacyjnych i fotografii. 

Ulotka 8

Montaż tablic upamiętniających w centralnym punkcie lapidarium. Fotografie: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Spotkajmy Się
Zdjęcia z budowy lapidarium

Może cię zainteresować również

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

ANDRZEJ NIZIOŁEK
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.