logo l

Domowa książka meldunkowa ul. Żydowskiej 2/3

Chaim/Życie

Marek Rejmer z Poznania w reakcji na moje nawoływanie do nadsyłania na Chaim/Życie śladów obecności, twórczości, istnienia Żydów w Wielkopolsce nadesłał do Chaim/Życie przechowywany przez niego w domu ślad obecności Żydów w Poznaniu..

 


 

Dostałem od niego taki mail: Przesyłam niektóre strony z przedwojennej Domowej książki meldunkowej przynależącej do numeru 2/3 przy ul. Żydowskiej w Poznaniu -  w czasie wojny II wojny Fremden gasse, po wojnie Żukowa i znowu Żydowskiej. W tej kamienicy w czasie wojny pracował, a po niej w lokalu nr 2 mieszkał mój dziadek Walenty Siberna z żonami Franciszka (zmarłą w 1950 roku) i Marta oraz swoją trójką dzieci z pierwszego małżeństwa. Potem, na początku lat 50. do małego mieszkania w tej kamienicy wprowadzili się także moi rodzice Władysław i Bożena Rejmerowie, a ja (rocznik 1957) i mój młodszy brat mieszkaliśmy tam do końca lat siedemdziesiątych, do wyprowadzki na Osiedle Przyjaźni. Przed wojną właścicielem kamienicy przy ul. Żydowskiej był Polak Lisiewicz, a w czasie wojny mieściło się tu niemieckie przedsiębiorstwo handlu żelazem Ostdeutscher Eisenhandel. W naszej rodzinie, poprzez dziadka zachowała się przedwojenna książka meldunkowa tej kamienicy, w której zapisani są wszyscy lokatorzy. Wśród nich parę rodzin żydowskich.

Dziękuję bardzo za tę pamiątkę i zamieszczam skany nadesłanych stron.

Domowa książka meldunkowa. Skany Marek Rejmer.

Może cię zainteresować również

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

ANDRZEJ NIZIOŁEK
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.