logo l

Poszukiwani wolontariusze do inwentaryzacji kirkutu w Koźminie Wielkopolskim

Chaim/Życie

Już 17 września Stowarzyszenie Krotochwile rozpoczyna drugi etap inwentaryzacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Jeśli chcesz pomóc, przeżyć przygodę, dowiedzieć się dużo nowego - zgłoś się!


Prace inwetaryzacyjne tego wyjątkowego w Wielkopolsce kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego rozpoczęły się już w zeszłym roku. Podczas prac naliczono wtedy na nim ponad 500 pochówków i prawie 300 macew! Więcej o zeszłorocznych dziłaniach i ich efektach w Koźminie piszemy na Chaim/Życie tutaj: https://chaim-zycie.pl/ludzie-i-dzialalnosc/468-14-wolontariuszy-i-portal-inwentaryzacja-kirkutu-w-kozminie-wlkp

Tegoroczne prace terenowe są zaplanowane od 17 do 26 września. Publikujemy informację nadesłaną do nas przez Stowarzyszenie Krotochwile:
Zapraszamy wolontariuszy i wolontariuszki, którzy/które chcą wziąć udział w pracach i wesprzeć inwentaryzację jednego z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce. Wystarczy wysłać swoje zgłoszenie: https://jewishwlkp.pl/wolontariat/
Zakres prac obejmuje:

  • spisanie inskrypcji w języku hebrajskim i niemieckim
  • zmierzenie macew
  • wykonanie fotografii macew
  • opis stanu wraz z opisem detali (np. elementów ozdobnych)

Znajomość języka hebrajskiego czy niemieckiego nie jest konieczna, ponieważ w ramach projektu można wybrać także inne działania. Szczegóły znajdziecie na stronie podczas zgłoszeniu.
W ramach wolontariatu można przyjechać na jeden dzień, kilka dni, albo na cały okres prac na cmentarzu. Na zgłoszenia czekamy do 10 września do godz. 23:00.
Zapewniamy nocleg i wyżywienie oraz transport z miejsca zakwaterowania na cmentarz. Każdy wolontariusz objęty jest także ubezpieczeniem.
Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”.

 

Wolontariuszka inwentaryzująca macewy na koźmińskim kirkucie w 2020 roku

 


 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci w 2020 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.