logo l

Żydzi w Wielkopolsce

Żydzi w Wielkopolsce

Żydzi w Wielkopolsce mieszkali od wieków. A ponieważ wędrowali na polskie ziemie głównie z zachodu - to właśnie tutaj osiedlali się pierwsi żydowscy kupcy i rzemieślnicy i tu powstawały ich pierwsze gminy. Najbardziej masową była emigracja od drugiej połowy XIII do końca XV wieku, podczas której Żydzi w Wielkopolsce i na Śląsku  osiedlali się przybywając z miast niemieckich, Wiednia i Pragi - przyciągani dodatkowo przez przywileje, które otrzymywali od polskich książąt.

Właśnie Żydzi w Wielkopolsce są w centrum zainteresowania strony Chaim/Życie - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce. Wszystkie te elementy w powiązaniu ze sobą dają niezwykle bogatą stronę: https://chaim-zycie.pl/

O Żydach w Wielkopolsce opowiada w swoim starym, bo sprzed kilkudziesięciu lat, ale do dziś ważnym i ciekawym tekście Majer Bałaban, słynny żydowski historyk, jeden z największych badaczy historii Żydów polskich, zmarły w 1942 roku w getcie warszawskim. Jego tekst nosi tytuł „Kiedy i skąd przybyli Żydzi do Polski” jest oparty częściowo o jego badania w niedostępnych już dziś, bo zniszczonych, archiwach żydowskich. 

A tekst historyka prof. Krzysztofa A. Makowskiego pt. „Inna historia Żydów z Wielkopolski” to krótkie, ale klarowne i jasne wyjaśnienie tego, dlaczego historia Żydów w Wielkopolsce tak bardzo różni się od najbardziej dziś zapamiętanych polskich Żydów z Mazowsza, Małopolski czy Kresów. I dlaczego byli tak inni, tak mało było ich już przed wojną, a dziś są tak zapomniani, że wydaje się, jakby ich nigdy tu nie było. Tymczasem Żydzi w Wielkopolsce mają bardzo bogatą historię i byli kiedyś jedną z najważniejszych i najbogatszych części polskich Żydów. 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.