logo l

Nikaragua 1977

listy i fotografie

Jak doszło do podjęcia pracy przez Noacha Lasmana w Nikaragui nic nie wiadomo. Podobnie jak Etiopia Nikaragua nie ma jednak własnych wysokokwalifikowanych specjalistów od surowców przemysłowych, dlatego tam jedzie.

Z Izraela wylatuje 10 maja 1977 roku zatrzymując się po drodze w Nowym Jorku, by odwiedzić dawnych przyjaciół oraz zobaczyć - po raz pierwszy i ostatni od 1957 roku - panią Mordkowiczową, swoją przybraną mamę, która uratowała go w czasie Holokaustu. W Managui melduje się około 17 czerwca. Spędzi w Nikaragui miesiąc, poszukując złóż wapieni w położonej w głębi kraju dżungli oraz wzdłuż rzek. Takie dostał zadanie. Kraj jest biedny, zniszczony trzęsieniem ziemi z 1972 roku - centrum stolicy choć minęło pięć lat w gruzach ciągle leży całe - i niewiele znajduje w nim ciekawy rzeczy.

mapka Nikaragua

W ramach pracy oblatuje wschodnią część Nikaragui helikopterem, a potem już wozem terenowym wybiera się w różne regiony kraju. Wapieni - w postaci nagromadzenia muszli - szuka nawet w ciepłych lagunach Morza Karaibskiego, ale z tego, co znalazł, jest średnio zadowolony.

To już chyba ostatnia wielka wyprawa tutaj – pisze w jednym z listów. To jego ostatnia zagraniczna praca w ogóle. W połowie czerwca 1977 roku wylatuje z Managui i znów przez Nowy Jork wraca do domu.

Zachowało się około 10 listów Lasmana pisanych odręcznie z Nikaragui do żony i przyjaciół oraz ponad 70 slajdów.


Slajd Nikaragua 001 Znak
Slajd Nikaragua 002 Znak
Slajd Nikaragua 003 Znak
nik
Slajd Nikaragua 023 M
Slajde Nikaragua054 M
Slajd Nikaragua 005 Znak
Slajd Nikaragua 006 Znak
Slajd Nikaragua 007 Znak
Slajde Nikaragua057 M
Slajd Nikaragua 010 Znak
Slajd Nikaragua 012 Znak
Slajd Nikaragua 001 M
Slajd Nikaragua 002 M
Slajd Nikaragua 004 M
Slajd Nikaragua 006 M
Slajd Nikaragua 007 M
Slajd Nikaragua 013 M
Slajd Nikaragua 014 M
Slajd Nikaragua 015 M
Slajd Nikaragua 016 M
Slajd Nikaragua 017 M
Slajde Nikaragua052 M
Slajd Nikaragua 041 M
Slajd Nikaragua 024 M
Slajd Nikaragua 011 Znak
Slajd Nikaragua 040 M
Slajd Nikaragua 022 M
Slajd Nikaragua 019 M
Slajde Nikaragua055 M
Slajde Nikaragua060 M

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania  #poznanwspiera

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej następujące rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

*Materiały uzyskane w ramach projektu "Z ulicy Żydowskiej na Madagaskar - Noacha Lasmana fotografie i listy z Afryki i Ameryki Południowej".

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.