logo l

Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006

Piotr Tetlak, lider Asocjacji 2006. Zdjęcie z archiwum Galerii Jerzego Piotrowicza w Poznaniu.

Tel.  501 776 630

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematy


Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 wywodzi się z założonej w 1992 roku przez Jarosława Maszewskiego studenckiej grupy Asocjacji Kółka Graniastego, definiowanej przez tego zmarłego przedwcześnie twórcę i charyzmatycznego pedagoga ASP jako „pospolite ruszenie artystów”. 


Asocjacja w ciągu swojej wieloletniej aktywności realizowała idee teatralne, pomysły widowiskowe, projekty proponowane przez artystów i studentów związanych z Pracownią Zjawisk Teatralnych poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1996 do 2004 roku corocznie artyści Kółka Graniastego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta prezentowali na ulicach Poznania akcje uliczne i parady, takie jak Piotr i Paweł, W samo południe, Renovatio Imperium Romanum, Sieć dobrych emocji, Orszak Ottona III i inne. Asocjacja Kółka Graniastego występowała m.in. na Expo w Hanowerze i w Berlinie prezentując Akcję szarych Klownów Piotra Tetlaka, który od 2003 roku jako lider kieruje pracami Asocjacji.

W 2006 roku dr hab. Piotr Tetlak, profesor nadzwyczajny UAP, przy wsparciu merytorycznym i duchowym Lecha Raczka oraz Ewy Tetlak stworzył nową formację rozumianą jako reinkarnacja „pospolitego ruszenia artystów” - Interdyscyplinarną Grupę Teatralną Asocjacja 2006. Jest to formacja o szerokiej już działalności zawodowej, zajmująca się projektowaniem scenografii, obiektów scenicznych i widowiskowych, a także tworzeniem pełnowymiarowych spektakli teatralnych. Grupa jest autorem efektownych widowisk wielkogabarytowych (z użyciem dźwigów, motorówek, specjalnie konstruowanych platform i obiektów mobilnych). Zrealizowała m.in. spektakle plenerowe: Wyprawa, Rabin Maharal i Golem, Bestiariusz zamkowy oraz akcje, pochody, parady, m.in. Paradę szarych clownów, Imieniny Ulicy św. Marcin (odbywają się one corocznie 11 listopada w Poznaniu), Piotr i Paweł czy Pretoriom- święto patronów Miasta Poznania.

Z Asocjacją 2006 stale współpracują lub współpracowali między innymi: reżyser Lech Raczak, muzycy: Katarzyna Klebba i Paweł Paluch, poeta Maciej Rembarz, aktor Paweł Stachowczyk, czy plastycy: Jakub Psuja, Ewa Tetlak,  Martyna Stachowczyk, Karolina Grzeszczuk, Kinga Sulka, Wawrzyn Reichstein, Krzysztof Urban. Zespół współdziałał także z innymi grupami performatywnymi, aktorskimi, szczudlarskimi.

Producentami i współproducentami Asocjacji 2006 są: C.K Zamek w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, Urząd Miasta Poznania, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Trakt Królewsko Cesarski (program) oraz Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.