logo l

Zagórów

Miasto położone 16 km na południe od Słupcy. Istnieje od XII wieku, początkowo jako wieś, własność klasztoru cystersów w Lądzie. Prawa miejskie ma od 1407 roku. Po zaborach znalazło się najpierw w zaborze pruskim, od 1815 roku w zaborze rosyjskim. W XIX i XX wieku Zagórów był miejscowością rolniczo-rzemieślniczą, w okresie 1870–1919 został pozbawiony praw miejskich. Największy rozkwit przeżywał na początku XX wieku, kiedy działał tu społecznik dr Konstanty Lidmanowski - w Zagórowie powstały wówczas m.in. Bank Spółdzielczy, szkoła, straż pożarna, szpital. Od XV wieku w mieście co tydzień w środę odbywa się targ. 

Żydzi zaczęli osiedlać się w Zagórowie w połowy XVIII wieku. W czasie okupacji istniało tu otwarte getto, a w latach 1942-42 obóz pracy przymusowej dla Żydów. Żydowscy mieszkańcy getta, około 2,5 tys. osób, zostali rozstrzelani w lasach kazimierzowskich.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii i Wirtualnego Sztetla.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.