logo l

Kępno

Kępno leżące 170 km na południowy-wschód od Poznania, na najdalej na południe wysuniętym krańcu Wielkopolski, sąsiadując do Śląskiem.

Istnieje od XIII wieku. Przez stulecia było ważnym ośrodkiem handlowym, brało udział w eksporcie zboża, skupiało wielu sukienników.

Żydzi mieszkali w Kępnie od II poł. XVII wieku na przedmieściu zwanym „Kamczatką”, tworząc ważną i liczną gminę w Wielkopolsce.

O jej randze wśród wielkopolskich gmin świadczy to, że w XVII i XVIII wieku regularnie wysyłali swych przedstawicieli na obrady Sejmu Czterech Ziem.

Obecnie Kępno liczy około 15 tysięcy mieszkańców.

Oprac. na postawie informacji z Wikipedii i Wirtualnego Sztetla.


Projekt
CHAIM/ŻYCIE

ANDRZEJ NIZIOŁEK
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce rozpoczęty dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.