W najbliższy wtorek 29 września 2020 roku Koźminek koło Kalisza upamiętnia żydowską społeczność swojego miasta. O godz. 16 przy ul. Akacjowej (przy drodze na Pośrednik) zostanie tam odsłonięte lapidarium macew z miejscowego cmentarza żydowskiego - projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Spotkajmy Się. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i Wielkopolski, dla których ważna jest wielokulturowość regionu i upamiętnienie jego ważnej, żydowskiej części.
Tablice upamiętniające żydowską społeczność Koźminka nawiązują do Tablic Mojżeszowych z Dekalogiem. W lapidarium wpisane jest więcej symboliki biblijnej
Fragmenty macew wydobyte z jednego z chodników umieszczone w jednym z ramion lapidarium
Kirkut, czyli żydowski cmentarz, istniał w Koźminku już w XVII wieku, położony był przy drodze do Osuchowa (dziś ul. M. Konopnickiej). Został zniszczony podczas II wojny światowej - Niemcy użyli macewy jako materiał budowalny, a ziemia z kośćmi pochowanych tu osób była także wykorzystywana do tworzenia nasypów przy remontowanych czy budowanych w okolicy dróg. Sam teren cmentarza przekształcili w wojskowy plac ćwiczeń, przy którym postawili baraki. Obecnie na terenie dawnego cmentarz znajdują się zabudowania Gminnej Spółdzielni.
Fragmenty macew pochodzące z cmentarza odkryto niespodziewanie w 2004 roku podczas prac budowalnych w okolicy ówczesnego gimnazjum przy ul. Szkolnej. Niemcy wyłożyli nimi nawierzchnię chodnika. „Stowarzyszenie Spotkamy się realizując projekt budowy lapidarium i umieszczając odkryte macewy na terenie najbliższym dawnemu cmentarzowi żydowskiemu, pragnie zachować pamięć o społeczności żydowskiej Koźminka (dawnych sąsiadach) oraz przywrócić godność temu miejscu” - czytamy w materiałach zapowiadających wtorkową uroczystość odsłonięcia tego miejsca.
Projekt lapidarium nawiązuje do Gwiazdy Dawida. Fragmenty macew umieszczono w jej ramionach. W centralnym miejscu placu, na którym powstało lapidarium, postawiono dwie tablice nawiązujące do Tablic Mojżeszowych z prawami Dekalogu.
Budowa lapidarium została zrealizowana za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD7 - Kraina Nocy i Dni, w ramach projektu grantowego pn. „Razem można więcej”, i współfinasowana ze środków Unii Europejskiej.
O uroczystości oraz samym lapidarium napiszemy wkrótce więcej na portalu.
Dziękuję Donacie Paruszewskiej i Justynie Miklas ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Spotkajmy Się za wiadomość o uroczystości oraz nadesłanie materiałów informacyjnych i fotografii.