logo l

Theo Richmond

Theo Richmond w Koninie, 2001. Fotografia ze zbiorów Andrzeja Niziołka.

Tematy


Brytyjski reżyser filmowy, scenarzysta, dziennikarz, autor książki Uporczywe echo. Sztetl Konin – poszukiwanie, którą napisał z potrzeby serca. 


Urodził się w 1929 roku w rodzinie polskich Żydów w Londynie. Po II wojnie światowej przez dwa lata służył w RAF-ie, potem został studentem Uniwersytetu Londyńskiego, na którym ukończył stosunki międzynarodowe. Od dzieciństwa pasjonowało go pisanie i film, dlatego po studiach związał się z przemysłem filmowym - zostając z czasem reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych. Specjalizował się w tematyce związanej ze sztuką i wydarzeniami aktualnymi. Był twórcą cenionych programów dokumentalnych dla BBC i telewizji prywatnych, jak również filmów edukacyjnych, za które zdobył kilka międzynarodowych nagród.

Oprócz działalności filmowej pracował jako niezależny dziennikarz pisując do czołowych brytyjskich gazet i czasopism artykuły o tematyce historycznej i artystycznej.

Słowo „Konin” znał wyłącznie ze słyszenia, wspomniane w rozmowach rodziców urodzonych w tym mieście. Po ich śmierci postanowił dowiedzieć się czegoś więcej o żydowskiej przeszłości tego miasta. W 1987 roku odłożył na bok wszelkie swoje sprawy zawodowe i rozpoczął pracę nad książką o społeczności żydowskiej w Koninie. Praca nad nią zajęła mu siedem kolejnych lat.

Wydana w 1995 roku po obu stronach Atlantyku książka Richmonda Konin A quest zebrała wiele pochlebnych recenzji krytyków, odniosła duży sukces czytelniczy i została obsypana nagrodami, z których najbardziej prestiżowe to Nagroda za Najlepszą Książkę Faktograficzną kwartalnika Jewish Quarterly, włoska nagroda Omegna, a także Nagroda Heinmanna - jedna z najbardziej znaczących nagród literackich w Wielkiej Brytanii przyznawana przez Królewskie Towarzystwo Literackie. Książka Richmonda znalazła się także wysoko w aż dziewięciu rankingach na najlepsze książki 1995 roku, a The New York Times określił ją jako Notable Book of the Year.

Konin A quest została przetłumaczona na język hebrajski, holenderski, niemiecki, włoski i polski. Jej polskie tłumaczenie - pod tytułem Uporczywe echo. Sztetl Konin - poszukiwanie -

ukazało się w 2001 oku nakładem poznańskiej oficyny Media Rodzina.

Theo Richmond jest żonaty z pisarką Lee Langley, ma trójkę dorosłych dzieci, mieszka w Richmond-upon-Thames w Anglii.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.