logo l

Roman Dziergwa

Kontakt

Tel. 61 829 35 43

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematy


Prof. dr hab., kierownik Zakładu Polsko-Niemieckich Stosunków Literackich w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu. Germanista, filmoznawca, tłumacz.

 


 

Urodził się w Ostrzeszowie w 1956 roku. W roku 1980 ukończył Akademię Ekonomiczną, a w 1981 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1999 do 2012 był zastępcą dyrektora Instytutu Filologii Germańskiej UAM. Autor około 150 publikacji, w tym książek, podręczników, bibliografii, artykułów, recenzji. Redaktor antologii Tomasz Mann w krytyce i literaturze polskiej, tłumacz ksiązki Hansa-Adolfa Jacobsena Vom Imperativ des Friedens i biografii Helmutha Jamesa von Moltke autorstwa Güntera Brakelmanna. Tłumacz przekładów regionalistycznych dotyczących ziemi ostrzeszowskiej, ostrowskiej i odolanowskiej. W 2015 roku był uczestnikiem i referentem światowego kongresu germanistycznego w Szanghaju.

Jego hobby są: pianistyka – muzyka klasyczna (Bach, Mozart, Chopin) i jazzowa (m. in. Oscar Peterson); historia kolei i kolejnictwo (m. in. zabytkowe parowozy); kultura i historia sportu.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci w 2020 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.