Kontakt
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W 1996 roku utworzyłam na nieczynny dworcu kolejowym w Szamocinie Ośrodek Stacja Szamocin - miejsce wystaw artystycznych, organizacji imprez i realizacji projektów kulturalnych. A w 1997 roku rozpoczął tu stałą działalność Teatr Stacja Szamocin, którego zespół tworzą amatorscy aktorzy pochodzący z okolic miasta.
Ośrodek-Teatr „Stacja Szamocin” realizuje tęsknoty wielu ludzi o stworzeniu niezależnego miejsca pracy twórczej i jednoczesnego wyrwania się z gorsetu ,,budżetówki”. Rozpoczynaliśmy jego działalność w 1997 roku organizacją imprez dofinansowanych przez instytucje budżetowe - jednakże to z inicjatywy prywatnej wynajęty został nieczynny dworzec PKP i założone stowarzyszenie, co w konsekwencji spowodowało powołanie ośrodka edukacyjno–artystycznego. Od początku sprzyjało nam wiele okoliczności, dobry klimat wokół naszych działań i swoista aura zwykłej ciekawości ludzkiej, a przede wszystkim sympatia i akceptacja mieszkańców Szamocina.
Zdewastowane, opuszczone i zaniedbane miejsce, po adaptacji stało się miejscem dla każdego.
Dla mieszkańców miasta i dla przybyszy – artystów.
Dla każdego sensownego działania twórczego i społecznego.
Również dla tych, którzy szukają miejsca, by twórczo się spełniać.
Dla niespokojnych duchem i wytrwałych w poszukiwaniu niknących śladów historii.
Najwcześniej na dworcu pojawiły się dzieci. Ciekawskie, zawsze skore do pomocy. Nieraz bardzo zaniedbane. Albo nie wiedzące, co robić z wolnym czasem i rozpierającą ich energią. Przyszły pierwsze i już zostały z nami. To już trzecie pokolenie.
Pozytywistyczną ideę pracy organicznej na rzecz naszego regionu „Stacja Szamocin” realizuje poprzez działania edukacyjne, społeczne i artystyczne dla dzieci i młodzieży, promocję naszego regionu, rozbudzanie aspiracji społecznych i kulturotwórczych w środowisku lokalnym, dokumentowanie, pielęgnowanie i poszanowanie dziedzictwa, czerpanie inspiracji twórczych z wielonarodowościowego oraz kulturowego bogactwa ,,pogranicza zachodniego”.
Głównym celem naszych działań jest wychowanie młodego pokolenia w duchu tolerancji oraz odpowiedzialności obywatelskiej, młodzieży, która uczestniczy w działaniach lokalnych i bez kompleksów pochodzenia ,,z prowincji” tworzy nowe, profesjonalne projekty, dające się wcielić w życie i mające najwyższą jakość.
Działania STACJI SZAMOCIN mają zasięg regionalny, ogólnopolski oraz międzynarodowy. Dotyczą dzieci, młodzieży i dorosłych.
Od 25 lat zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów.
Rozpoczęliśmy od cyklu progamów ,,Kresy zachodnie – kulturowe, wyznaniowe i wielonarodowościowe dziedzictwo Europy”, w ramach którego organizowane były ogólnopolskie oraz lokalne imprezy, mające na celu penetrację obszarów historii i tradycji oraz zapisu przejawów życia współczesnego.
W 1997 roku rozpoczęliśmy projekt ,,Kresy zachodnie” – kulturowe, wyznaniowe i wielonarodowościowe dziedzictwo Europy”, w ramach którego organizujemy ogólnopolskie oraz lokalne imprezy, mające na celu penetrację obszarów historii i tradycji oraz zapisu przejawów życia współczesnego.
Przez Teatr Stacja Szamocin zrealizowany został spektakl ,,Ulica Żywych i Umarłych” oparty na pamiętnikach Ernsta Tollera – wybitnego twórcy ekspresjonizmu niemieckiego, który urodził się ponad sto lat temu w Szamocinie. Przedstawienie porusza tematy współżycia Polaków, Żydów i Niemców, ukazane poprzez pryzmat wspomnień o szamocińskiej Totenstrasse, symbolicznej ulicy prowadzącej do trzech cmentarzy: polskiego, ewangelickiego i żydowskiego.
Nawiązujemy kontakt z byłymi mieszkańcami Szamocina m.in. żyjącymi w Niemczech. Współpracujemy z grupami teatralnymi Manufakturtheater oraz grupą ,Das Letzte Kleinod, pracującymi również na nieczynnym dworcu kolejowym w Geestenseth w Niemczech. W 2000 roku miał miejsce wspólny projekt ,,14,7", którego celem była realizacja przedstawienia o współegzystencji Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej. Przedstawienie było prezentowane w wagonie towarowym na stacjach w Szamocinie, Poznaniu, Warszawie oraz w Niemczech min. w Hannowerze, Bremen, Geestenseth.
W Teatrze ,Stacja Szamocin grają dorośli i dzieci. Głównym celem jest skupianie wielopokoleniowych aktorów i tworzenie wartościowych przedstawień teatralnych.
Teatr ,Stacja Szamocin odnosił sukcesy na ogólnopolskich festiwalach.
M.in spektakl ,,Spowiedź w drewnie” zdobył w 1998 roku prestiżową I nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, organizowanym przez Związek Artystów Scen Polskich i Ministerstwo Kultur i Sztuki. Teatr z Szamocina znalazł się w finale konkursu, jako jedyna amatorska grupa wśród uznanych teatrów zawodowych.
Konsekwentnie realizowany jest przez nas program edukacji artystycznej w szkołach i przedszkolach oraz w świetlicach wiejskich. Najczęściej spektakle grane są w bardzo małych miejscowościach wiejskich, gdzie rzadko lub przeważnie w ogóle nie dociera teatr.
Teatrzyk Edukacyjny zaprezentował tysiące przedstawień z cyklu ,,ABC Teatru Lalek”.
Od dwunastu lat organizujemy Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne „Stacja Szamocin”, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży i instruktorów z całej Polski. Odbywają się zajęcia z uznanymi specjalistami w dziedzinie teatru, muzyki i plastyki, prezentacje teatralne, parady, koncerty, spotkania, wystawy, pokazy warsztatowe, sesje historyczno – literackie.
Istotną częścią imprezy jest prezentowanie dorobku lokalnego, tradycji i historii
„pogranicza zachodniego” oraz wymiana artystyczna z organizacjami pozarządowymi, działającymi w małych środowiskach w obrębie amatorskiego ruchu artystycznego.
Przez pięć lat realizowaliśmy Wędrówkę Teatralną ,,Dolina Noteci”, której celem było docieranie do małych wsi i miasteczek, gdzie przestał bywać teatr - była ona kontynuacją wypraw realizowanych w 1995 i 1998 roku w południowej Francji.
Projekt ,,Stacja Szamocin – miejsce dla każdego” zdobył uznanie jury IV edycji Konkursu Fundacji Kultury ,,Małe Ojczyzny – tradycja dla przyszłości”. W styczniu 1999 roku otrzymaliśmy jedną z głównych nagród oraz znaczny grant na kontynuację programu.
W 1999 roku projekt dotyczący działalności kulturalnej we wsiach ,,popeegerowskich” otrzymał pierwszą nagrodę Fundacji im. Stefana Batorego oraz grant z Unii Europejskiej w ramach programu „Acces”. Stowarzyszenie ,,Stacja Szamocin” znalazło się w finale konkursu na najlepszą organizację pozarządową w 1998 organizowanym przez Bank Trust w Nowym Jorku i Fundację im. Stefana Batorego (pierwsza nagroda).
Otrzymaliśmy też I Nagrodę dla SSE-T Ośr. Teatr Stacja Szamocin w kategorii „Inicjatywy na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego” w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską PRO PUBLICO BONO (inicjatywy podejmowane przez wolnych obywateli niepodległej Rzeczypospolitej, działających w służbie dobra wspólnego)
zachodnich
Założycielka i liderka w/w programów, zawodowa reżyserka Luba Zarembińska, stypendystka MKiS, za działalność na Stacji Szamocin otrzymała dwukrotnie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Kultury, nagrodę Wojewody Pilskiego, nominację do ,,Paszportu Polityki”, tytuł ,,Człowiek Roku 1998 województwa pilskiego” oraz nominację do nagrody ks. Wawrzyniaka.
Prasa: powiatowa i z Piły ( Chodzieżanin, Kurierek Szamociński, Wiadomości
Szamocińskie, biuletyny urzędów miast i gminy powiatu chodzieskiego)
Tygodniki:
Telewizja ogólnopolska – program II („Małe Ojczyzny” ), Polsat
Współpraca Stowarzyszenia z innymi organizacjami, instytucjami i wolontariuszami:
Liczne szkoły średnie, podstawowe i gimnazja oraz przedszkola w gminie, powiecie i województwie wielkopolskim (szczególnie w Poznaniu i w Pile) – stały kontakt poprzez realizacje programu edukacji artystycznej oraz regionalne
Stowarzyszenie Kulturowe „Borussia” – Olsztyn
Fundacja Teatru „Studio Czyczkowy” z Bydgoszczy
Społeczne Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Ostoja” – Jaktorowo
Stowarzyszenie „Inspiracje” z Dębna Lubuskiego
Stowarzyszenie „Pracownia Teatralna” z Ostrowa Wielkopolskiego
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „OŚ” z Chodzieży
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Twórczych z Augustowa
Towarzystwo Śpiewu im. I. Paderewskiego z Szamocina
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Twórczych z Augustowa
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „OŚ” z Chodzieży
Towarzystwo Śpiewu im. I. Paderewskiego z Szamocina
Fundacja Wieku Pary z Warszawy
Stowarzyszenie „Onjaty” z Bukowca
Fundacja Młodego Kina z Warszawy
Pilski Dom Kultury w Pile
Szamociński Ośrodek Kultury w Szamocinie
Biblioteka Publiczna w Chodzieży
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pile
Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu
Biuro Kraków 2000
Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Centrum Animacji Kultury w Warszawie
Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia w Płocku
Wroniecki Ośrodek Kultury we Wronkach
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu
Gminny Ośrodek Kultury w Miasteczku Krajeńskim
Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu
Das Letzte Kleinod – Niemcy
Manufrakturtheater – Niemcy
Artistes Associés en Europe z Francji
Le Loup Qui Danse” z Francji
Teatr „Nadzieja” z Rosji
Sur le motif – Francja
Graines de Soleil – Francja
Hand2Mouth - USA
min. Teatr Wiejski „ Węgajty” z Węgajt, Teatr 44 z Szamocina, Teatr Traden ze Złotowa, Teatr Rekonstrukcji z Piły, Teatrzyk Pod Księżycem z Sopotu, Teatr Wirtualny z Piły, Firma „ Teatr” z Łodzi, Kotelioty z Czaplinka, „Teatr Lepszy” ze Smolnicy, Kuźnia i Łejery z Poznania, Teatr Snów z Gdańska
Luba Zarembińska
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.
Andrzej Niziołek
Hana Lasman
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.