logo l

Janusz Marciniak

Fot. ze zbiorów Janusza Marciniaka

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematy


Malarz, grafik, autor instalacji, performensów, projektów pomników, pisarz, wydawca, animator działań społecznych i edukacyjnych. Urodził się w 1954 roku w Poznaniu i tu mieszka. 


Studiował w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1982 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Waltosia i Pracowni Rysunku prof. Józefa Fliegera. Od 1983 roku pracuje w macierzystej uczelni. Najpierw jako asystent w Pracowni Rysunku prof. Andrzeja Okińczyca, potem asystent i adiunkt w Pracowni Malarstwa prof. Józefa Walczaka. Od 2006 roku prowadzi XII Pracownię Malarstwa. W 2011 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 2006-9 był dyrektorem Fundacji Signum. Twórca Spotkań Sztuki i Działań Społecznych oraz Warsztatów Radości Życia. W drugiej połowie lat 90. współpracował z Deutsche Korczak Gesellschaft i prof. Erichem Dauzenrothem (Justus-Liebig-Universität Gießen).

Kurator wielu wystaw, m.in.: Krzysztof Wodiczko: pojazdy, instrumenty (Fundacja Signum, 2007), Zofia Kulik: broń symboliczna III (Galeria u Jezuitów, 1994), Dzienniki Józefa Czapskiego (Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1991). Był inicjatorem i kuratorem Projekcji Poznańskiej Krzysztofa Wodiczki (2008). Współtworzył Kolekcję im. Janiny i Józefa Haubenstocków w Muzeum Narodowym w Krakowie. Opublikował następujące książki o sztuce i kulturze współczesnej: Okińczyc (Proof, 2002), Awangarda i wątroba (Obserwator, 1998), Paradoks artystów (Dialog, 1994), Józef Czapski – podziemna korona (Obserwator, 1993) i książkę przeciw antysemityzmowi Co Żydzi zrobili? (Fundacja Pogranicze, 2001).

Otrzymał Grand Award European Association for Jewish Culture (2004 i 2006). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004 i 2011), Istituto Polacco w Rzymie (1996) i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne w Paryżu (1989).

Do tej pory zrealizował 52 projekty działań i wystaw indywidualnych i uczestniczył w 60 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, US Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Miejskiej Galerii Sztuki Arsenał w Poznaniu, Fundacji Signum i kolekcjach prywatnych.

 

Prace i projekty artysty związane z tematyką żydowską:

- Pomnik upamiętniający cmentarz żydowski w Skokach, 2018

- Bruk pamięci - instalacja na zachowanym fragmencie cmentarza żydowskiego w Poznaniu, 2018

- Projekt na konkurs pomnika Ratującym – Ocaleni przy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie (niezrealizowany), 2015

- Hagada. O Bronku Bergmanie, instalacja multimedialna, 2011

- Koncepcja nowej Nowej Synagogi w Poznaniu, 2011

- Zum-Buch-Sein,  instalacja z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, 30 czerwca 2011

- Słowa, projekcja animowana, we współpracy z Krzysztofem i Leszkiem Kwiatkowskimi, pływalnia w dawnym budynku synagogi w Poznaniu, 2011

- Projekt pomnika Holocaustu w Atlantic City (niezrealizowany), 2010

- Pozostał tylko krzak bzu, cykl obrazów, 2008

- Lustra/Zwoje, instalacja 7 fragmentów Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona, 2006

- Alfabet, performance, pływalnia w dawnym budynku synagogi w Poznaniu, 2006

- 9.09.1939, instalacja z niebieskich zniczy na pływalni w dawnym budynku synagogi w Poznaniu, 2005

- Atlantyda, performance i instalacja, pływalnia w dawnym budynku synagogi w Poznaniu, 2004

- Projekt pomnika Janusza Korczaka (niezrealizowany), 1997

- Judasz, cykl obrazów i rzeźb, 1989-1991

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.