logo l

Dyplom od Następnych Pokoleń

an

Stowarzyszenie Następnych Pokoleń z Izraela uhonorowało Jerzego Osypiuka, współzałożyciela Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego oraz dr Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu dyplomami uznania za ich zaangażowanie w sprawę upamiętniania i przypominania lokalnej historii Żydów w Wielkopolsce. 


Stowarzyszenie Następnych Pokoleń reprezentuje rodziny ocalałych z Holokaustu Żydów i zajmuje się pielęgnacją pamięci o Zagładzie. Dyplomy kilka dni temu wręczyli w Nekli laureatom członkowie Stowarzyszenia, Varda Spaizer i Avner Paz. Oboje są dziećmi Ariego Goldsteina, Żyda z Widawy, więźnia obozu pracy przymusowej dla Żydów w Nekli, którego wspomnienia kilka lat temu wydano w tym mieście.

Jerzy Osypuk z Nekli koło Wrześni to znany regionalista, nauczyciel, działacz społeczny i kulturalny, bardzo zaangażowany w życie społeczności swojego miasta. Z kolei dr Bogumił Rudawski, historyk z Instytutu Zachodniego, zajmuje się w swoich badaniach okresem II wojny światowej i okupacją niemiecką w Polsce.

Gratulujemy nagrodzonym – i jednocześnie prosimy innych animatorów, działaczy etc. w Wielkopolsce, którzy są honorowani różnymi nagrodami, o informowanie Chaim/Życie o swoich sukcesach. Będziemy informować o Waszych sukcesach.

Uhonorowani i honorujący. Fot. Jerzy Osypiuk

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.