logo l

Muzeum Regionalne w Krotoszynie

Chaim/Życie

Muzeum Regionalne w Krotoszynie prezentuje na swojej stałej wystawie cenne pamiątki po licznej niegdyś w tym mieście społeczności żydowskiej. 


Muzeum powstało w 1957 roku z inicjatywy działaczy krotoszyńskiego oddziału PTTK. Pierwszą siedzibą Muzeum był drewniany dom z drugiej połowy XVIII wieku stojący. przy ul. Koźmińskiej. W 1969 roku, staraniem Zarządu Oddziału PTTK, zbiory przeniesiono do barokowego budynku poklasztornego oo. trynitarzy, w którym muzeum funkcjonuje do dzisiaj. Od 1990 roku Muzeum Regionalne nosi imię Hieronima Ławniczaka – zasłużonego regionalisty, nauczyciela i jego wieloletniego kierownika. Od 1999 roku Muzeum funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury.

Muzeum w Krotoszynie posiada bibliotekę regionalną (zawierającą blisko 5500 pozycji) oraz zbiory z zakresu historii, etnografii i sztuki (prawie 6500 eksponatów). Placówka prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą.

Krotoszyn muz macewa mniejsza

Datowana na 1722 rok macewa z cmentaża żydowskiego w Krotoszynie - jedyna ocalała w całości.

Wśród posiadanych przez Muzeum judaiców szczególnie cenne są modlitewniki, drukowane w Krotoszynie w połowie XIX stulecia przez znanego żydowskiego drukarza Bara Loebla Monascha. Wśród eksponowanych zabytków znajduje się również pergaminowy zwitek mezuzy oraz opracowanie dr. Heinricha Bergera na temat historii krotoszyńskich Żydów wydane na początku XX wieku.

W muzealnych magazynach znajdują się fragmenty macew ze zniszczonego w okresie okupacji cmentarza żydowskiego, które w późniejszych czasach były wykorzystywane wtórnie w różnych celach. Na parterze muzeum wyeksponowana jest jedyna ocalała w całości macewa z krotoszyńskiego kirkutu, pochodząca z roku 1722.

Budynek Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Fotografia ze zbiorów MRK.

tel. 62 722-61-47

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.muzeum.krotoszyn.pl

 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.