logo l

470 nazwisk Żydów

an

Na poznańskim cmentarzu komunalnym na Miłostowie zakończono rewaloryzację żydowskiej kwatery wojennej, zleconą przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Co więcej w wyniku kwerendy w archiwach udało się ustalić tożsamość prawie połowy z 1008 Żydów, ofiar hitlerowskiego terroru, pochowanych tam w zbiorowych mogiłach. 


W kwaterze na Miłostowie spoczywają Żydzi, którzy byli przymusowymi pracownikami niemieckich obozów pracy w Poznaniu i Nekli, zabici lub zmarli w latach 1942-43.

Urząd Wojewódzki poinformował również, że najpóźniej na początku października obok żydowskich kwater i lapidarium na Miłostowie staną granitowe tablice z nazwiskami ludzi, których tożsamość udało się ustalić, ufundowane przez wojewodę oraz historyczna tablica Systemu Informacji Miejskiej, którą przygotowuje Urząd Miasta Poznania.

Jak informuje Paweł Skrzypalik prowadzący Cyfrowe lapidarium Poznania, wykaz odnalezionych pochowanych na Miłostowie osób wynosi 470 nazwisk.

Więcej informacji na ten temat oraz wykaz pochowanych Żydów z obozu w Nekli można znaleźć tutaj: https://www.poznan.uw.gov.pl/aktualnosci?fbclid=IwAR346oi-R0-VHwSdBhNjMheFlMZR9jRTQTcmPJutuFbFpgPo-n1e_24_GR8

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.