logo l

Jak wiele Żydzi wnieśli w rozwój Koźmina

an

(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów to tytuł wystawy, która w czwartek 12 października zostanie otwarta w Bibliotece Publicznej w Koźminie Wielkopolskim. Ekspozycja jest efektem wielomiesięcznych poszukiwań informacji, dokumentów oraz potomków żydowskich rodzin z Koźmina, które przeprowadził Paweł Bajerlein. 


Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 18. Stowarzyszenie Krotochwile, którego Bajerlein jest współzałożycielem, tak informuje o niej na stronie Jewish.Wlkp:

Wystawa „(Nie)obecni” to wydarzenie, które po raz pierwszy ukazuje historię Żydów w Koźminie Wielkopolskim. W szczególności skupia się na okresie XIX i XX wieku – czyli od chwili największej świetności tutejszej gminy żydowskiej, aż do zakończenia wielowiekowej obecności Żydów w Koźminie.

Wystawa opowiada o losach rodzin, ale także pojedynczych mieszkańców, którzy stali się znani w świecie. To także opowieść o codziennym życiu – pracy, czasie wolnym, działalności społecznej, relacjach z katolikami i ewangelikami zamieszkującymi Koźmin, emigracji. Opowieść o lekarzach, radnych, przedsiębiorcach, rzemieślnikach, nauczycielach. O kobietach. Wystawa to próba ukazania, jak wiele mieszkający tu Żydzi wnieśli w rozwój miasta, traktując je jako swoje ukochane miejsce na Ziemi. Dziś codziennie mijamy wiele miejsc związanych ze społecznością żydowską, nie zdając sobie często z tego sprawy.

Na wystawie pokazane zostaną zakupione w tym roku artefakty – karty pocztowe nadane przez koźmińskich Żydów, dokumenty firmowe, ale także kilka nigdy nie publikowanych, odnalezionych w jednym z archiwów, fotografii.

Stowarzyszenie Krotochwile podczas poszukiwań materiałów przejrzało tysiące stron dawnej prasy oraz przeprowadziło kwerendy w archiwach polskich i zagranicznych. Przygotowanie ekspozycji było możliwe jest dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Koźminie Wielkopolskim.

Autor wystawy, Paweł Bajerlein, z wykształcenia jest kulturoznawcą, współzałożycielem działającego w Wielkopolsce Stowarzyszenia Krotochwile oraz Liderem Dialogu – ogólnopolskiej sieci osób dbających o pamięć żydowską w różnych miejscowościach, tworzonej przez Fundację Forum Dialogu.

Zabytkowym cmentarzem żydowskim w Koźminie Wielkopolskim Bajerlein zajmuje się od kilku lat. W okresie 2020-2022 Stowarzyszenia Krotochwile z udziałem wolontariuszy przeprowadziło inwentaryzację nekropolii.

Jak czytamy na stronie jewishwlkp.pl, wystawa odbywa się w ramach projektu „Pozdrowienia z Koźmina” realizowanego przez Stowarzyszenie Krotochwile. Projekt współfinansowany jest przez Forum Dialogu oraz przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

„(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów”. Biblioteka Publiczna w Koźminie Wielkopolskim, ul. Zamkowa 2a. Wystawa potrwa tylko miesiąc, od 12 października do 10 listopada 2023 roku. Można ją oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.