logo l

Coroczne sprzątnie cmentarza w Rychwale

Łukasz Parus

Od września 2017, co najmniej raz w roku, odbywa się sprzątanie cmentarza żydowskiego w Rychwale. Porządkowanie zostało zainicjowane przez dr. Pawła Mazura z UAM, członka Gminy Żydowskiej w Poznaniu.


Cmentarz żydowski w Rychwale, mieście kilkanaście kilometrów na wschód od Zagórowa, położony jest na skraju zabudowań i pół i ma kształt łąki. Wykaszamy i sprzątamy roślinność. W przedsięwzięciu uczestniczą członkowie Gminy Żydowskiej w Poznaniu, Gminy Żydowskiej w Warszawie oraz działacze ze stowarzyszeń: Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci „Frydhof”.  Dzięki pomocy Bogdana Koniecznego z Zagórowa, wieloletniego działacza LOK, na cmentarzu zostały odrestaurowane tablice i metalowe stelaże, na których są one umieszczone. Na każdą akcję gmina Rychwał zapewnia sprzątającym przyczepę do wywiezienia wyciętej roślinności.

 

Fotografie Łukasz Parus

Coroczne sprzątnie cmentarza w Rychwale

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci w 2020 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.