logo l

Ratujmy poznańską Synagogę

an

W internecie 13 czerwca ukazał się mający dramatyczny wydźwięk Apel o objęcie ochroną dawnej Synagogi – obiektu dziedzictwa wielokulturowego Poznania. Opuszczony przez wszystkich, ginie bez jakiejkolwiek reakcji władz i w sytuacji trwałej obojętności większości poznaniaków, bardzo ważny dla historii miasta budynek. 


Apel zamieścił na stronie petycji obywatelskich Avvaz.org Maciej Krajewski, znany w stolicy Wielkopolski jako Łazęga poznańska – pielęgniarz, fotograf, miłośnik Poznania i historii, animator kulturalny i społeczny, założyciel i szef Stowarzyszenia o tej samej nazwie.

Jeśli próbowalibyśmy opisać wszystkie akcje społeczne, kulturalne i artystyczne w obronie SYNAGOGI, powstałaby poruszająca, pamiątkowa książka Miasta Poznania – czytamy m.in. w tekście. Jako sygnatariusze niniejszego apelu wzywamy władze miejskie i wojewódzkie do kooperacji w tej sprawie oraz objęcia ochroną prawną i konserwatorską oraz nadzorem budowlanym niegdysiejszej SYNAGOGI. 

Nieczynny od 2011 roku budynek Pływalni Miejskiej, na który hitlerowcy przebudowali na początku lat 40. XX wieku wspaniałą Synagogę Nową w Poznaniu, ulega coraz szybciej postępującej degradacji. Gmina Żydowska w Poznaniu, która odzyskała go w 2000 roku, trzy lata temu sprzedała go ukraińskiemu biznesmenowi działającemu w Polsce. Budynek od tego czasu coraz szybciej popada w ruinę. Zadomawiali się w nim już bezdomni, dochodziło do zaproszeń ognia. Wszystko to dzieje się w centrum Poznania, na Starym Mieści, na oczach setek turystów i przy bezczynności władz samorządowych Poznania, województwa, administracji państwowej, ale także samych poznaniaków.

Apel Łazęgi poznańskiego to dramatyczne wołanie o ratowanie tego ostatniego już tak jednoznacznie kojarzącego się z żydowską historią Poznania, obiektu i miejsca. Podpisujmy się pod nim wszyscy, którym leży na sercu Poznań bogaty nie tylko materialnie, ale i duchowo. Poznań pamiętający i szanujący swoją przeszłość i kulturę.

Tu można podpisać się pod apelem: 

https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/urzad_miasta_poznania_urzad_wojewodzki_w_poznaniu_apel_o_objecie_ochrona_dawnej_synagogi_obiektu_dziedzictwa_wielokulturowego_poznania/?cpfOtdb&utm_source=sharetools&utm_medium=copy&utm_campaign=petition-1694607-apel_o_objecie_ochrona_dawnej_synagogi_obiektu_dziedzictwa_wielokulturowego_poznania&utm_term=cpfOtdb%2Bpl&fbclid=IwAR0iNbdu0xao5cLPEoohbT1cMc4iZV3Y2k9pznAtSXKi6w9kkLdpe0ATM8Y

Maciej Krajewski od kilku lat jest zaangażowany także w sprawę upamiętnienia historii Jeziora Rusałka oraz Żydów, którzy w czasie II wojny budowali je ginąc w trakcie ciężkich robót. Stara się on także o wydobycie z dna Rusałki macew z poznańskiego cmentarza żydowskiego, którymi umacniano obiekt.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.