Tę instalację zbudowana z niebieskich zniczy w basenie zbezczeszczonej poznańskiej Synagogi Nowej, którą Niemcy zamienili na pływalnię i w której Polacy pokoleniami po wojnie uczyli się w niej pływać - odebrałem, pamiętam, jak seans spirytystyczny, w którym wywołuje się duchy.
Bo było to wywoływanie. Unaocznianie, uświadamianie, przywracanie naraz, w jednym momencie wszystkiego, co wiązało się z tym miejscem. Pokoleń Żydów, którzy żyli w Poznaniu. Ich ostatniej modlitwy w tym wnętrzu. Zniszczenia tego budynku i wymordowania ludzi. Bo teraz wszystko już się stało, już nie następuje po sobie, istnieje naraz. Życie i śmierć, sens i bezsens, i przeznaczenie, jeśli jest jakieś inne, niż to które sami stwarzamy podejmując decyzje.
Instalacja 9.09.1939 została zrealizowana w styczniu 2005 roku w basenie Pływalni Miejskiej w Poznaniu, w ramach programu VIII Dnia Judaizmu w Poznaniu. Janusz Marciniak, który budynkowi dawnej synagogi, przebudowanej w czasie wojny przez Niemców, poświęcił kilka prac i refleksji, tak opisuje swoją pracę:
Menora Pamięci na tle instalacji 9.09.1939
Instalacja była odwzorowaniem wyglądu nieba nad synagogą w dniu ostatniego nabożeństwa. Podstawą odwzorowania stała się mapa nieba wygenerowana przy pomocy programu komputerowego dla miłośników astronomii, na podstawie współrzędnych geograficznych budynku, daty i godziny. Ostatnie nabożeństwo w synagodze odbyło się w sobotę 9 września 1939 roku o godzinie 9 rano (stąd tytuł instalacji). Zamieniłem lustro wody w niebo, a szklane znicze w gwiazdy... Znicze musiały mieć odpowiedni kształt, żeby mogły unosić się na wodzie. W precyzyjnym, według mapy nieba, ułożeniu i zakotwiczeniu zniczy w basenie pomogli mi moi studenci. Pokaz instalacji został połączony z występem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia.
Tyle faktów. Dla uczestników było tam znacznie więcej: stworzenie chwili obranej z codzienności, gdy zmniejsza się, jak podczas modlitwy czy medytacji, przegroda oddzielająca nas od tajemnicy życia, gdy pytania same się rodzą i są ważniejsze od odpowiedzi, a żywi i zmarli, mogą być bliżej. Przywoływanie ich i pytanie: dlaczego - tym dla mnie była jedyny raz zrealizowana instalacja 9.09.1939.
Janusz Marciniak nazywa to wydarzenie prosto i krótko: „misterium pamięci”.
Dziękuję Januszowi Marciniakowi za zgodę na opublikowanie na Chaim/Życie fotografii z pokazu instalacji 9.09.1939.
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.
Andrzej Niziołek
Hana Lasman
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.