logo l

Reportaż o synagodze-pływalni

an

Pływało w niej pół miasta. Dlaczego Poznań nie dba o dawną synagogę – tytułuje swój przejmujący smutkiem reportaż o poznańskiej Synagodze Violetta Szostak. Ukazał się on 16 września na ogólnopolskim internetowym portalu informacyjnym Oko.Press. 


Artykuł można przeczytać tutaj: https://oko.press/synagoga-poznan-plywalnia

Wielogłosowo i z różnych stron ujmuje on nabrzmiewającą w ostatnich latach sprawę przyszłości budynku do 1939 roku będącego monumentalnym gmachem Synagogi Nowej w Poznaniu – od 1941 roku pływalnią dla niemieckich mieszkańców niemieckiego Posen, a po 1945 roku Pływalnią Miejską, zaś od 2011 roku opuszczonym budynkiem, który przemienia się w ruinę.

Tym, co najbardziej charakteryzuje stosunek polskich mieszkańców Poznania wobec budynku synagogi-pływalni, nie należącej do dziedzictwa polskości (choć dziedzictwa miasta już tak) jest obojętność. Utrzymuje się ona od zakończenia wojny aż do dziś, nawet jeśli w latach 2000 trochę się trochę zmieniło. Artykuł przedstawia w większości głosy tych, którym ta sprawa nie jest obojętna, których boli i którzy rozumieją znaczenie uratowania tego obiektu dla miasta. Szokującym reprezentantem tych, dla których nic nie znaczy i którzy mówią o tym brutalnie szczerze jest… prezydent miasta Poznania.

Warto przeczytać!

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.