logo l

Liderzy Dialogu w Koźminie i Krotoszynie

PB

Coraz więcej w Wielkopolsce jest miejscowości, w których działają Liderzy Dialogu. 4 i 5 listopada grupa kilkunastu z nich odbyła studyjną wizytę w Koźminie Wielkopolskim i Krotoszynie – w którym trwa właśnie niezwykła wystawa „(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów”. 


Zaszczytny tytuł Lidera Dialogu otrzymują ludzie z dużych miast czy małych miejscowości w całej Polsce, lokalni aktywiści zaangażowani w dialog polsko-żydowski, walkę z antysemityzmem, edukację w dziedzinie historii i kultury żydowskiej oraz zajmujących się ochroną dziedzictwa żydowskiego w swoich miejscowościach. Tytuł w ramach Programu Liderzy Dialogu nadaje Forum Dialogu – fundacja, która skupia takich działaczy i zapewnia im przestrzeń do wymiany doświadczeń wynikających z ich aktywności oraz umożliwia im poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.

Koźmin Lidrzy Dialogu04

Paweł Bajerlein (pierwszy z prawej) z Liderami Dialogu z Wielkopolski na cmentarzu żydowskim w Koźminie Wielkopolskim

W Koźminie i Krotoszynie spotkali się członkowie wielkopolskiej grupy regionalnej Liderów Dialogu. Są to często nauczyciele, historycy, bibliotekarze, regionaliści dbających o żydowskie dziedzictwo – przyjechali z Wągrowca, Buku, Fordonu, Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna, Konina, Słupska, Strzelna, Zagórowa, Zbąszynia, Ryczywołu, Trzemeszna, Inowrocławia i Poznania.

Gospodarzem wizyty był Paweł Bajerlein - Lider Dialogu zajmujący się żydowską historią Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna – który opowiedział o swoich działaniach w tych miejscowościach oraz o historii mieszkających w nich niegdyś Żydów. Grupa odwiedziła cmentarz żydowski w Koźminie – na którym zachowało się kilkaset macew i gdzie podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w latach 2020-2022 przez Stowarzyszenie Krotochwile zlokalizowano 533 miejsca pochówku. Uczestnicy spotkania byli pod wielkim wrażeniem stan jego zachowania i piękna nagrobków.

Koźmin Lidrzy Dialogu02

Kirkut w Koźminie Wielkopolskim

Odwiedzili także autorską wystawę „(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów” w Bibliotece Publicznej Koźmina, której kuratorem był Bajerlein. To ekspozycja bogata w wiele zupełnie nowych materiałów znalezionych przez niego w archiwach i wśród potomków Żydów z Koźmina, do których dotarł – swego rodzaju podsumowanie dotychczasowych badań na ich temat. Podczas spaceru po mieście grupa Liderów odwiedziła także kilka miejsc związanych z żydowską społecznością: miejsce, gdzie była synagoga, szkołę żydowską czy drukarnię rodziny Tuchów.

Potem Liderzy Dialogu byli w Krotoszynie, gdzie również oglądała miejsce po synagodze, czy fragmenty macew wykorzystywanych w przeszłości jako murek w parku. Po wystawie stałej i judaikach w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie oprowadził ich dyrektor Piotr Mikołajczyk.
Te dwa dni to był także – a może przede wszystkim - czas na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń między wielkopolskimi Liderami zajmującymi się dziedzictwem Żydów, na lepsze poznanie się i nawiązanie kontaktu.

Koźmin Lidrzy Dialogu09

Uczestnicy studyjnej wizyty podczas oglądania żydowskich śladów w Krotoszynie

Program Liderzy Dialogu prowadzony jest przez Forum Dialogu, najstarszą polską organizację pozarządową stawiającą sobie za cel poprawę relacji polsko-żydowskich.

Autorami fotografii wykorzystanych w artykule są: Maciej Krajewski, Katarzyna Sudaj, Anita Rucioch-Gołek, Damian Amon Rączka.

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.