logo l

Lwówek

Linki:
  • sztetl.org.pl, https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/l/1565-lwowek
Może cię zainteresować: Bibliografia dotycząca dziejów gmin żydowskich w Wielkopolsce, Macewy z kawałków zamku, Ratusza i kolegiaty, „Wielka ozdoba Rawicza”. Przewodnik po mieście
W książce Stanisława Karwowskiego Lwówek i jego dziedzice zawarty jest tekst przywileju, jaki Żydom mieszkającym we Lwówku nadał jego dziedzic Adam Kazimierz z Werbna Pawłowski. Stało się to w 1725 roku. Przywilej spowodował, że we Lwówku zaczęło osiedlać się dużo zajmujących sią handlem Żydów, a to z kolei spowodowało rozwój gospodarczy miasta i korzyści z tego płynące dla jego właściciela. Oto pełen tekst owego przywileju osadniczego:

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.