logo l

Znaleźć się w chwili, jaką kiedyś była. Projekt Krzysztofa Kwiatkowskiego

Chaim/Życie

Niezwykly projekt Krzysztofa Kwiatkowskiego „Niech pokój będzie w Twoich murach”, zrealizowany w 2007 roku na 100-lecie Nowej Synagogi w Poznaniu, polegał na cyfrowym odtworzeniu architektonicznych i dekoracyjnych detali wnętrza Synagogi Nowej. Następnie obrazy przedstawiające wnętrze synagogi, tak, jak ono oryginalnie wyglądało, wraz z owymi odtworzonymi detalami zostały wyświetlone na ścianach i kopule synagogi, w miejscach, w których znajdowały się przed zniszczeniem.


Z kolei na zawieszonym u sufity wielkim ekranie (o powierzchni 170 m kw) - również niemal w miejscu, gdzie się znajdował - wyświetlony został widok Aron Ha-Kodesh, szafy w której przechowywane były zwoje Tory.

Wielorzutnikowa, zsynchronizowana animacja pozwalała uczestnikom projektu przenieść się wirtualnie w realnie utraconą przestrzeń synagogi. Jednocześnie zastosowanie przejścia od wyświetlających się na ścianach obrazów czarnobiałych, poprzez kolorystykę sepii aż do obrazów wielobarwnych, dawało wrażenie upływającego czasu i stwarzało nastrój tego miejsca i wydarzenia.

Projekcja została zrealizowana w ramach X Dnia Judaizmu w Poznaniu w styczniu 2007 roku w Pływalni Miejskiej, dawniej Nowej Synagodze w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Coexist.

Więcej zdjęć w Galerii.


Dziękuję Krzysztofowi Kwiatkowskiemu za udostępnienie portalowi Chaim/Życie fotografii i informacji o projekcie.

Projekcja wystroju synagogi na ścianach pływalni. Fotografie: Krzysztof Kwiatkowski

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.