logo l

„Alfabet” - Janusza Marciniaka misterium liter, które podzielają los ludzi

Andrzej Niziołek

Alfabet hebrajski na pływalni, w dawnym budynku synagogi, skłania do refleksji – może przede wszystkim tych, którzy już wiedzą, że litery podzielają los ludzi… - pisze o tym perfomance’ie jego twórca, Janusz Marciniak. 


Pokaz Alfabetu odbył się we wnętrzu poznańskiej Pływalni Miejskiej (do 1942 roku Synagogi Nowej) dwukrotnie - w 2004 roku podczas VII Dnia Jusaizmu oraz w 2006 podczas Festiwalu Malta w Poznaniu. Nad taflą wypełnionego wodą basenu zawisła biała płachta - jak wielka kartka papieru, ekran albo… zasłona Aron ha-Kodesz, szafy, w której przechowuje się w synagogach zwoje Tory. Wokół basenu na krzesłach i powyżej na dawnych babińcach zasiadła publiczność.

2. J. Marciniak Alfabet 2006

Przygasły światła i zaczął śpiewać Estrongo Nachama, znany kantor berliński zmarły w 2000 roku, którego śpiew odtwarzano z nagrania. Modlił się. Jednocześnie na zawieszonej nad basenem tkaninie powoli zaczęły pojawiać się litery alfabetu hebrajskiego: א Alef, ב Bet, ג Gimel, ד Dalet, ה He, aż do ostatniej, 22 litery  ת Taw. Jaśniały w półmroku i odbijały się w lustrze wody.

Kiedy na zasłonie-draperii pojawiła się ostatnia litera, śpiew kantora ucichł, a aktor (podczas pierwszego perfomance’u był nim Edward Lubaszenko, podczas drugiego Aleksander Machalica) zaczął czytać fragment powieści Piotra Rawicza Krew nieba, a następnie Psalmy 84 i 25.

3. J. Marciniak Alfabet druga wersja performansu Festiwal Malta 2006

„Jedną z najważniejszych dla mnie prac z literami był performance Alfabet (zwłaszcza jego druga wersja przygotowana na Festiwal Malta w 2006 roku)” - pisał w 2015 roku w swojej pracy Monografia subiektywna Janusz Marciniak. „Alfabet należy do cyklu moich działań artystyczno-społecznych związanych z budynkiem poznańskiej synagogi, w którym od czasów wojny do 2011 roku mieściła się pływalnia. Zaczęło się od performance'u i instalacji Atlantyda w 2004 roku, kiedy ułożyłem gwiazdę Dawida z kilkuset niebieskich zniczy na wodzie. Rok później w zatopionej synagodze zrealizowałem instalację 9.09.1939, która była rekonstrukcją mapy nieba nad synagogą w dniu ostatniego nabożeństwa. Lustro wody stało się niebem, znicze gwiazdami. Alfabet to był dalszy ciąg misterium pamięci o tych, którzy kiedyś modlili się w tym miejscu”.

A już w opisie tej konkretnej pracy dodawał: „Można by wiele powiedzieć o miłości, którą Naród Księgi darzy Literę i Słowo. Alfabet hebrajski na pływalni, w dawnym budynku synagogi, skłania do refleksji – może przede wszystkim tych, którzy już wiedzą, że litery podzielają los ludzi… Inspiracją do powstania Alfabetu była powieść Krew nieba Piotra Rawicza. Poruszający opis rozbijania nagrobków i rozsypujących się liter wydał mi się symbolem chwili rozpadu wszystkich pojęć i jednocześnie, co paradoksalne, momentem zrozumienia ich pełnego sensu. Dopełnieniem tego opisu jest inny, też przywołany w Alfabecie, fragment tej powieści – rewelacyjna, chciałoby się powiedzieć, że Lévinasowska rozmowa Lwa z Miropola z Panem Bogiem – daleko sięgające pytanie. Pytanie, które okazuje się odpowiedzią”. 

4. J. Marciniak Alfabet druga wersja performansu Festiwal Malta

Po przeczytaniu psalmów aktora rozpoczął recytowanie alfabetu hebrajskiego. Wymawiane kolejno przez niego litery gasły i znikały z zasłony. Aż do ostatniej, kiedy zasłona pozostała pusta, głos aktora ucichł i we wnętrzu pływalni-synagogi zapanowała cisza. Na chwilę. „Nastaje cisza zabarwiona uczuciem pustki” - komentował artysta. A potem powrócił śpiew kantora, który zakończył to misterium.

 

Dziękuję Januszowi Marciniakowi za zgodę na opublikowanie na Chaim/Życie fotografii z pokazu performeanc’u Alfabet.

 

Alfabet Janusza Matciniaka w Pływalni Miejskiej, dawnej Synagodze Nowej w Poznaniu, 2006. Wszystkie fotogarfie ze zbiorów Janusza Martciniaka

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.