Założyliśmy Stowarzyszenie Krotochwile w 2012 roku w Krotoszynie. Od początku działamy w obszarze animacji społeczno-kulturowej i dziedzictwa kulturowego. Z biegiem czasu zasięg naszych projektów rozszerzał się i obejmuje obecnie całą Wielkopolskę.
Ważna jest dla nas współpraca. Dlatego wiele naszych działań podejmujemy nie „dla”, a „z” lokalnymi społecznościami.
Istotną częścią działalności Stowarzyszenia jest pamięć o żydowskich społecznościach Wielkopolski. Organizujemy festiwal kultury żydowskiej Simchat Chajim, inwentaryzujemy zabytkowy cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim, przygotowujemy materiały edukacyjne o lokalnym dziedzictwie i dawnej wielokulturowości. Za nasze działania otrzymaliśmy wyróżnienie w Konkursie Nagroda POLIN 2020 organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Jednym z naszych największych projektów jest Wędrowny Zakład Kultury. Przemierzamy wielkopolskie wsie, by prowadzić na nich warsztaty artystyczne, teatralne, architektoniczne czy twórcze skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Do tej pory odwiedziliśmy ponad 100 wsi, przeprowadzając niemal 140 warsztatów.
Realizujemy projekty nawiązujące do historii i lokalnego dziedzictwa - jednym z nich był Krotoszyński Zaułek Historii. Zorganizowaliśmy wówczas zwiedzanie zabytków „od kuchni”: oglądanie miejsc na co dzień niedostępnych, wystawę przedwojennych fotografii z rodzinnych albumów oraz liczne spacery tematyczne. Do tego projektu przyłączyły się krotoszyńskie instytucje kultury, urzędy, parafie, firmy i mieszkańcy. Wydaliśmy także ilustrowany „Spacerownik”, który zabiera dzieci do Krotoszyna z 1937 roku i ukazuje jego codzienność.
Stowarzyszenie liczy ponad 20 osób.
Wierzymy, że nasze działania dokładają cegiełkę do integracji społeczności lokalnych. I wierzymy, że wspólnie z nimi możemy zmieniać świat na lepszy.
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.
Andrzej Niziołek
Hana Lasman
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.