logo l

Leo Hirsch

Lampion z Ostrowa - o Leo Hirschu

O Leo Hirschu - tekst Witolda Banacha

Lampion - fragment powieści Leo Hirscha

Leo Hirsch i jego „ostrowskie” powieści - tekst Romana Dziergwy

Linki:
  • Leo Hirsch w wikipedii , https://de.wikipedia.org/wiki/Leo_Hirsch_(Schriftsteller)
Może cię zainteresować: Rudolf Leonhard - ekspresja buntu, Ryszard Krynicki - Kamień z Nowego Światu, Udostępniamy książkę Joanny Roszak „Słyszysz? Synagoga”
Sylwetki: Roman Dziergwa , Witold Banach
Leo Hirsch był niemieckim pisarzem i dziennikarzem urodzonym w zachowującej tradycję i religię żydowskiej rodzinie z Ostrowa Wielkopolskiego. W rodzinnym mieście umieścił akcję kilku swoich powieści i opowiadań. 
Galeria:
  • images/Literatura/Opowieści_ostrowskie_-_okładka_zmniejszona.jpg
  • images/Literatura/Leo_Hirsch_2.jpg

Przy granicy - fragment powieści Leo Hirscha

Przywracanie utraconej pamięci 

Może cię zainteresować: Kiedy i skąd przybyli Żydzi do Polski, Przekazać opowieści - wycieczki „Byli Żydzi w Poznaniu”, Synagogi na pocztówkach. Judaika ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
Sylwetki: Roman Dziergwa
Wydanie przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w 2017 roku prozy niemieckiego pisarza i dziennikarza Leo Hirscha, to wydarzenie ważniejsze niż się wydaje. Hirsch urodził się w Ostrowie. Był niemieckim Żydem wychowanym w ortodoksyjnej rodzinie. Jego teksty po raz pierwszy ukazują się w języku polskim. A książka Opowieści ostrowskie przywraca miastu i Wielkopolsce fragment ważnej i w ogromnej większości ciągle utraconej pamięci o wielokulturowym dziedzictwie i tożsamości regionu. 
Galeria:
  • images/Kultura_historia/Ostrów_W_-_premiera_ks_Hirscha01.jpg
Może cię zainteresować: Lampion z Ostrowa - o Leo Hirschu, Rudolf Leonhard - ekspresja buntu, Wobec zwolnień robotników - wystąpienia antyniemieckie i antyżydowskie
W 1929 roku w Stuttgarcie ukazała się powieść Leo Hirscha zatytułowana „Elisa Radziwill. Die Jugendliebe Kaiser Wilhelms I” – historyczno-psychologiczne studium oparte na źródłowych przekazach. 95 lat później, w lutym 2024 roku ta powieść pochodzącego z Ostrowa pisarza ukazała się po polsku jako „Eliza Radziwiłł. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I”. Jak o tym słynnym dwa wieki temu na całą Europę arystokratycznym romansie Niemca i Polski pisze Żyd wychowany w ortodoksyjnej rodzinie i niemieckiej kulturze? 

Projekt
CHAIM/ŻYCIE

Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka

CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:

* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.

* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.

* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.

Kontakt

  • Andrzej Niziołek

  • Hana Lasman

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Projekt finansowany jako zadanie publiczne Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 r.

© 2020 Fundacja Tu Żyli Żydzi. Strony Trojka Design.