Nie było u nas w domu religijnego obchodzenia szabasu, ale matka moja zapalała świece w piątek wieczór i jedzenie było koszerne. Świnina była zabroniona, a naczynia były inne na mięsne i inne na mleczne potrawy. Ale nie byliśmy religijną rodziną - publikujemy przedwojenne wspomnienia poznaniaka Jurka Janowskiego, chłopaka z Tamy Garbarskiej.
Simon Artur Ruppin urodził się w Rawiczu 1 marca 1876 roku. Był synem miejscowego kupca Alberta Isaaca i poznanianki Cecylii z domu Boreck. Jego dziadkowie po mieczu: Simon Ruppin (kupiec) i Paulina z domu Brie, pochodzili z Rawicza. Artur był najstarszym spośród siedmiorga rodzeństw. Miał braci: Siegfrieda (ur. 1880) i Moritza (ur. 1883) oraz siostry: Rozalię (ur. 1877), Elisabeth (ur. 1878), Teresę (ur. 1881) i Julię (ur. 1885). Około 1886 roku cała rodzina, podobnie jak wiele innych żydowskich rodzin z Prowincji Poznańskiej w tym okresie, wyjechała w głąb Niemiec i zamieszkała w Ma...
Dawid Sonnabend, mój dziadek ze strony ojca, był chazanem w Wielkiej Synagodze, szochetem[i] i aktywnym członkiem zarządu gminy żydowskiej miasta Poznania od roku 1921, do wypędzenia z miasta w roku 1939.
Ten reportaż opowiada o jednych z wielkopolskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - Aurelii i Alfonsie Gawlaków z Wrześni. Dlaczego więc na tym portalu umieszczam ich w Szamotułach?
Po polsku Adam, dla kolegów Adek, czasami też Ajzyk. 5 września 2020 roku w swoim mieszkaniu w Giwatajim, mieście w aglomeracji Tel Awiwu, zmarł Adek Redlich - jeden z już naprawdę ostatnich z ostatnich poznańskich Żydów. Tych, którzy należeli do żydowskiego świata przedwojennego Poznania. Nie chce się wierzyć, że 80 lat po wojnie ktos z nich jeszcze był wśród nas.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.