Od 2009 roku członek Towarzystwa Przyjaciół Konina, w którego ramach działa na rzecz ratowania pamięci o wielowyznaniowej historii i kulturze miasta. Wiceprezes Stowarzyszenia FRYDHOF, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I LO im. T. Kościuszki w Koninie i Konińskiego Towarzystwa Genealogicznego, członek kilku innych konińskich organizacji.
Hanna Merlak w lot pojęła, jak ważne jest zachowanie przeszłości dla przyszłych pokoleń. I uczyniła to niezwykle smacznie - sięgając po „przepiśnik”, zeszyt z przepisami swojej prababci, koninianki z krwi i kości - Magdaleny Leszczyńskiej-Ejzen. Jednej z niewielu, która przeżyła Holokaust i nigdy nie wyprowadziła się z Konina. I napisała o tym książkę Żydzi od kuchni. Opowieści wokół rodzinnego stołu.
Rabin Jehoszua Mosze Aaronson, jeden z więźniów i buntowników z obozu pracy dla żydowskich niewolników w Koninie-Czarkowie, pozostawił po sobie wstrząsający i rzadki dokument spisywany podczas pobytu w nim na skrawkach papieru, ukrytych potem w dwóch butelkach. W 2017 roku zapiski te zostały wydane po polsku w Koninie jako Zwój domu niewoli.
Słowo „frydhof” to spolszczona wersja niemieckiego słowa „friedhof” oznaczającego cmentarz, którą można spotkać w gwarach kilku regionów Polski. Nazwa ta określa cel naszych działań i nawiązuje do historycznej wielokulturowości naszego regionu i kraju.
Standardowo zacząłem wpisywać w wyszukiwarkę internetową kolejne hasła „Krukówna”, „Krukowna”, „Kruk dr”, itp. W pewnym momencie wyświetlił się rekord z frazą „Dr Drapisz Tauba”, a dalej „Konin”. Opowieść o tym, jak imię i chęć pamiętania przywracają obecność.
Theo Richmond stworzył piękną, głęboko poruszającą opowieść o życiu i o przekazywaniu pamięci. Taką książkę można by napisać o każdym ze zgładzonych sztetl, żydowskich miasteczek. Ale tamte książki nie powstały, więc w tej żydowski Konin żyje za nie wszystkie.
W Dobrej pod Turkiem trwają prace nad tłumaczeniem i publikacją „Turek Memorial Book”. Licząca ponad 400 stron książka ma zostać wydana w 2025 roku.
Projekt CHAIM/ŻYCIE
Fundacja Tu Żyli Żydzi, Poznań
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, realizowane w 2020 r. przez Andrzeja Niziołka
CHAIM/ŻYCIE - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce, to projekt edukacji i animacji kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Poszukujemy, gromadzimy i prezentujemy na niej trzy rodzaje materiałów:
* Dzieła twórców kultury odnoszące się do kultury żydowskiej i obecności Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce.
* Materiały nt. kultury i historii Żydów wielkopolskich – jako mało znanego dziedzictwa kulturowego regionu.
* Informacje o działaniach lokalnych społeczników, organizacji, instytucji zajmujących się w Wielkopolsce upamiętnieniem Żydów w swoich miejscowościach oraz informacje o tychże działaczach i organizacjach.